Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017

ACCA Internship Competition 2017

Dear Student,

ACCA, The Association of Chartered Certified Accountants and ICPAC, The Institute of Certified Public Accountants of Cyprus, have partnered with some of the biggest global accounting firms in Cyprus to offer 15 lucky business, accounting and finance graduates a paid internship in January 2018*.

Each internship will run for 3 months and winning candidates will gain the opportunity to kick-start their careers with some of the industry’s leading organisations including PwC, Grant Thornton and EY.

How do you apply?

Send your CV and personal details for assessment to ACCA. If successful you must be prepared to take a short phone interview comprised of 2-3 competency questions.

Entries along with an up to date headshot must be emailed to cyprusinternship@accaglobal.com by 10th November

*Please visit ACCA’s website for a full list of entry requirements and Terms and conditions

Applications must be submitted by November 10th

A shortlist of candidates will then be selected and contacted via email by ACCA inviting them to an assessment centre in Nicosia on December 5th where the winning candidates will be selected to take part in the Internship Programme.

Please note: All applicants need to be available to attend an Assessment Centre on December 5th. Entrants must also be available to work from January 2nd for 40 hours per week for 3 months.

Ημ/νια Δημοσίευσης: 30/10/2017 11:40:13 πμ