Η ομάδα μας νικήτρια του CFA Research Challenge Local Competition

Η ομάδα του Τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής του ΟΠΑ, νικήτρια του φοιτητικού διαγωνισμού CFA Research Challenge 2017, θα διαγωνιστεί σε διεθνές επίπεδο ανάμεσα στις καλύτερες ομάδες από Ευρώπη, Μ. Ανατολή και Αφρική (26-28/04/2017)

Η ομάδα του Τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών αναδείχθηκε νικήτρια στον φοιτητικό διαγωνισμό CFA Research Challenge σε τοπικό επίπεδο και στη συνέχεια θα διαγωνιστεί πλέον ανάμεσα στις καλύτερες ομάδες από την Ευρώπη, τη Μέση Ανατολή και την Αφρική στις 26-27 Απριλίου 2017 στην Πράγα της Τσεχικής Δημοκρατίας, με απώτερο στόχο μια θέση στον Παγκόσμιο τελικό που θα διεξαχθεί στο ίδιο μέρος την επόμενη ημέρα.

Λίγα λόγια για τον διαγωνισμό

Οι τοπικές ενώσεις του CFA Institute αναλαμβάνουν τη διοργάνωση του διαγωνισμού μεταξύ των Πανεπιστημίων που συμμετέχουν. Τα Πανεπιστήμια σχηματίζουν ομάδες 3 έως 5 φοιτητών που αναλαμβάνουν να ερευνήσουν μια εταιρεία που επιλέγει το CFA Institute και να συντάξουν την ανάλυσή της. Αντικείμενο της ανάλυσης στον ελληνικό διαγωνισμό ήταν η εταιρεία «ΟΠΑΠ Α.Ε.».

Συστατικά στοιχεία του διαγωνισμού

·        Ανάλυση μιας εισηγμένης εταιρείας: Οι ομάδες αναλύουν μια εισηγμένη στο χρηματιστήριο εταιρεία. Η διοίκηση της εταιρείας διεξάγει παρουσίαση στις ομάδες και συμμετέχει σε μία συνεδρίαση ερωτήσεων και απαντήσεων.

• Ακαδημαϊκή υποστήριξη: Κάθε ομάδα έχει την υποστήριξη ενός ή περισσότερων καθηγητών, οι οποίοι αναλαμβάνουν την καθοδήγηση και την παροχή συμβουλών σε όλα τα στάδια του διαγωνισμού.
  • Συμβουλές από μέντορα: Κάθε ομάδα συνεργάζεται με έναν επαγγελματία αναλυτή, ο οποίος παρέχει πρακτικές συμβουλές και αξιολογεί το τελικό κείμενο της ανάλυσης.
  • Γραπτή έρευνα και ανάλυση: Κάθε ομάδα ετοιμάζει μια γραπτή έρευνα και ανάλυση της επιλεγμένης εταιρείας, η οποία αξιολογείται και βαθμολογείται από μία επιτροπή αξιολόγησης.
  • Παρουσίαση της ανάλυσης σε επιτροπή αξιολόγησης: Οι ομάδες παρουσιάζουν την ανάλυσή τους σε μία επιτροπή αξιολόγησης αποτελούμενη από ειδικούς που εργάζονται σε κορυφαίους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς. Η ομάδα με τον υψηλότερο μέσο όρο βαθμολογίας στη γραπτή ανάλυση (50%) και την παρουσίαση (50%) ανακηρύσσεται νικήτρια.

·        Ανάδειξη του παγκόσμιου νικητή: Οι νικήτριες ομάδες σε τοπικό επίπεδο προκρίνονται στο επόμενο στάδιο σε ευρύτερο γεωγραφικό επίπεδο (Αμερική, Ευρώπη και Ασία). Οι νικήτριες ομάδες από αυτό το στάδιο στο τέλος διαγωνίζονται μεταξύ τους, προκειμένου να αναδειχτεί ο παγκόσμιος νικητής.

Η ομάδα του Τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών που αναδείχθηκε νικήτρια σε τοπικό επίπεδο αποτελείται από τους παρακάτω:

Φοιτητές Τμήματος ΛΟΧΡΗ

• Αθανασούλιας Νικόλαος (Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών),
  • Θεοδώρου Μιχαέλα (Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών),

·        Παναγιωτοπούλου Κωνσταντίνα (Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών),

• Πανταζή Σοφία (Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών) και
  • Σύρμος Βασίλειος (Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών).

Καθηγητές Τμήματος ΛΟΧΡΗ

·        Παυλοπούλου Όλγα, Διδάκτορας, Πανεπιστημιακός Υπότροφος

Μέντορας

·        Γιάννης Ρίτσιος, CFA, Head of Discretionary Asset Management, National Bank of Greece Asset Management